זלמאן זילברוויג

היסטוריון של התאטרון היידי
1894-1972
 
זלמאן זילברוויג נולד בעיירה קטנה מחוץ ללודז', פולין. אביו, צבי הירש זילברוויג, היה סופר ביידיש ועברית.
כילד, עבר זלמאן עם משפחתו ללודז' ושם נרשם לבית ספר יהודי דתי מודרני. הוא המשיך בלימודיו בישיבת לידא של רבי יצחק יעקב ריינס.
 
התקשרותו הרשמית לתאטרון הידייש החלה בשנת 1912, כאשר הפך מעורב בניהול להקות תאטרון הידייש והעברית. בסביבות אותו זמן עזר זילברוויג להקים את ארגון  Lodz Yiddish Dramatic Actors (שחקני הדרמה הידיים בלודז') - LIDA. 
במהלך מלחמת העולם הראשונה החל לכתוב עבור התאטרון, בעיקר מערכונים ומחזות במערכה אחת, עבור להקת התאטרון שלו בלודז'. 
 
משנת 1915 ועד 1924, זילברוויג שימש כעורך העיתון היומי בלודז',  Lodzer Tageblat . בנוסף לחובותיו כעורך, הוא פרסם מאמרים פוליטיים, עיבודים לנובלות, וביקורות של ספרים, מוסיקה, ותאטרון היידיש. בשנת 1922, החל לאסוף חומרים שישמשו כבסיס לעבודתו רבת ההשפעה: לקסיקון תאטרון היידיש ( Leksikon fun Yidishn Teater.)
 
בשנת 1924 עזב את לודז' כדי להשתקע בארץ ישראל, ומדי פעם נסע לארה''ב למטרות מחקריות. זילברוויג ביקר קהילות יהודיות ברחבי העולם כדי לתעד את התאטרון שלהן, כולל ארגנטינה, פולין, צרפת ואנגליה. 
 
בשנת 1937 עבר לניו יורק, והחל לעבוד עבור הסניף האמריקאי של YIVO - המכון למחקר יהודי. בנוסף, היה מעורב במספר ארגונים חברתיים כדוגמת '' Jewish National Workers' Alliance''  , וכן ''United Emergency Relief Committee for the City of Lodz'' 
 
בשנת 1948 עבר מניו יורק ללוס אנג'לס, שם ביחד עם אשתו סיליה שידר את תכנית הרדיו ''שעת הרדיו בידייש של זילברוויג'' במשך 25 שנה. 

AddToAny