יענקלה הרשקוביץ

זמר שירי עם ובדרן בגטו לודז'
1910-1972
יענקלה הרשקוביץ', חייט במקצועו, היה פרפורמר רחוב פופולרי בגטו לודז'.
הלחין וביצע שירים סאטיריים המקושרים לאירועים ודמויות משמעותיים בגטו.
 
בעוד שלא ידוע רבות על חייו האישיים של יענקלה הרשקוביץ', תרומתו המוסיקלית לחיי התרבות בגטו סופרה על ידי  ניצולים רבים. יצירותיו המקוריות הוזכרו במספר רישומים של קורות גטו לודז'. במשך זמן מסויים אף לווה ע''י קרול רוזנצוויג (Rosensweig), כנר חובב ואיש מכירות נודד מוינה.
הרשקוביץ היה ממוסיקאי הרחוב היחידים שהצליחו להרוויח מספיק כדי לשרוד. רישום קורות הגטו מ 5 בדצמבר 1941 מדווח כי הרשקוביץ' ורוזנצוויג הרוויחו עד לשישה מרקים ביום, דבר שנחשב ל''שכר מסודר בהחלט''
 
אחד מלהיטיו הגדולים ביותר של הרשקוביץ' היה השיר ''רומקובסקי חיים'' ( ''Rumkowski Chaim'' ) , ביקורת לעג על ראש היודנראט מרדכי חיים רומקובסקי. הרשקוביץ כתב עוד שיר פופולרי על רומקובסקי בשם ''Long live Chairman Chaim'' - יחי יושב הראש חיים. בנוסף, כתב גם שירים רבים על החיים הקשים בתנאי הגטו; ''S’iz kaydankes kaytn'', (אלו אזיקים ושרשרת) , המתמודד עם עולם הגנבים שבגטו. 
יענקלה נשלח לאושוויץ בקיץ 1944 ולאחר מכן הועבר למחנה עבודה בבראונשוויג, גרמניה, משם שוחרר במאי 1945.
 
לאחר המלחמה הוא חזר ללודז', ושם הפך פעיל בעסקי התרבות שבקהילה היהודית בעיר. הרשקוביץ הצטער עמוקות על ההגירה הגדולה של יהודי פולין שהחל לאחר הטיהור האנטי-ציוני/אנטישמי שהחל ב1968. הוא סירב לעזוב את פולין, וב25 למרץ 1972 לקח את נפשו בכפו. 

AddToAny