יוסף דורפמן

מלחין ישראלי
1940-2006
 
יוסף דורפמן נולד באודסה, אוקראינה. בין השנים 1958-1965 למד פסנתר וקומפוזיציה באקדמיית אודסה, ומאוחר יותר (1967-1971) למד מוסיקולוגיה וקומפוזיציה באקדמיית גנסין למוסיקה במוסקבה, שם קיבל תואר דוקטור ב1971. כבר כסטודנט, מ1960, החל ללמד באקדמיית אודסה והיה פעיל כמנצח ומלחין. 
בשנת 1971 עתר לרשויות הסובייטיות בבקשה לקבלת אישור הגירה לישראל, מה שהוביל לפיטוריו ואיבוד זכויותיו כאזרח.
לאחר קשיים רבים הצליח דורפמן לעלות ל ישראל, בשנת 1973, והחל מייד להרצות באקדמיה למוסיקה ע''ש רובין בתל אביב; בין השנים 1985-1989 אף שימש כראש המכון.  יוסף דורפמן היה גם המנהל האמנותי של פסטיבל האמנות היהודית הבינלאומי, שהחל ב1992. 
כמלחין, יצירותיו של דורפמן לרוב בסגנון מוסיקה של המאה העשרים, כולל סוגות רבות כדוגמת תיווי גרפי, אלתור אלקטרוני-אקוסטי וכדומה. הוא כתב למעלה מאלף יצירות, וביניהן יצירות לכלי סולו, הרכב קאמרי, מוסיקה קולית, מוסיקה קוראלית, בלט, יצירות לתזמורת, קנטטות ואורטוריות. 
הוא חקר את המסורת המוסיקלית היהודית של מזרח אירופה, והתמקד ביצירות של החברה למוסיקה היהודית העממית. כחלק ממחקרו הוא מצא יצירות אבודות של מלחינים מחברה זו. התעניינותו במוסיקה יהודית השפיעה על גדולתו כמלחין. לפי עופר בן עמוס, ''האלמנט החשוב ביותר בעבודותיו של יוסף דורפמן הוא עובדת היותן מוסיקה יהודית''.
.
 
 
מקורות:
בן עמוס, עופר. ''קווים לדמותו וליצירתו של המחלין יוסף דורפמן''. מ' 12
אנציקלופדיה ג'ודאיקה. (קרנין, יוליה. )
 

AddToAny