מורטון שאנוק

חזן
1910-2006
החזן מורטון ס. שאנוק עבד מעל לשישים שנה כחזן וכאיש דת כדי להפוך את מקצוע החזנות בצפון אמריקה למה שהוא היום. שאנוק נולד בניו הייבן, קונטיקט, בשנת 1910. הוא סיים את לימודיו בתיכון ניו הייבן בשנת 1927, ואומן עם החזן אדולף קצ'קו לפני מלחמת העולם השנייה. עם התפרצות ההמלחמה, שירת שאנוק בצבא ארה''ב כעוזר איש דת משנת 1942 ועד לשנת 1946. לאחר ששוחרר מהצבא, נרשם לבית הספר למוסיקה במנהטן, שם קיבל תואר ראשון במוסיקה. משרת החזנות הראשונה שלו הייתה בבית הכנסת בית-אל ברוקווי פארק, לונג איילנד ניו יורק, שם שירת בין השנים 1938-1942.
לאחר המלחמה הגיע ללין שם שירת למשך 32 שנה כחזן בבית הכנסת בית-אל בלין, ולאחר מכן בסוואמפסקוט. בנוסף, שימש למשך שש שנים כחזן גבוה לחגים בבית הכנסת בני אברהם בבוורלי, ולאחר מכן הפך למתאם תרבות דתית במרכז השיקום היהודי לקשישים בסוואמפסקוט. 
מורטון שאנוק היה מקבוצת החזנים שייסדו את תכנית הלימודים בבית הספר לחזנות ה.ל. מילר והקולג' למוסיקה יהודית של בית המדרש הרבני (הסמינר התאולוגי היהודי), ניו יורק. בנוסף, היה גם חבר מייסד של כנס החזנים של האגודה הלאומית של חזנים קונסרבטיביים; הוא שימש בצוות הניהולי וערך את ''קול החזנים'', העיתון התקופתי. שאנוק אף שימש כנשיא אגודת ''Cantors and Jewish Ministers'' בניו אינגלנד.
שאנוק קיבל תואר דוקטור לשם כבוד במוסיקה מבית הספר לחזנות ה.ל. מילר והקולג' למוסיקה יהודית בניו יורק עבור תרומתו לאורך חייו למקצוע החזנות. 
אשתו הראשונה של שאנוק, ביאטריס (כהן) שאנוק נפטרה בשנת 1965, ולאחר מכן התחתן בשנית. אשתו השנייה, דורותי (רוז) שאנוק, נפטרה בשנת 2001. 
שאנוק נפטר בגיל 95 ביום שני, 30 ינואר 2001, בבית הברה מקומי בפיבודי.
 
קישורים:
מדריך לכתבי החזן מורטון שאנוק, נאסף ע''י החברה להסטוריה יהודית אמריקנית - לחץ כאן.  (אנגלית)

AddToAny

מילות מפתח