זיגמונד שול

מלחיו יהודי גרמני, פעיל בחיים מוזיקליים בטרזינשטאט
1916-1944
זיגמונד שול נולד ב11 בינואר 1916 בקאסל, גרמניה. שול למד קומפוזיציה עם פאול הינדמית', עד שנמלט לפראג לחפש מקלט מפני הרדיפה הגרמנית. בין השנים 1937-1938, למד אצל המלחין הצ'כי המפורסם אלואיס הבה, שהפך למנטור וחבר קרוב. שול אף פיתח חברות קרובה עם רבי ליבן מבית הכנסת הישן-חדש בפראג. 
בשהותו בפראג, שול גילה בבית הכנסת של לייבן כתבי יד מימי הביניים של מזמורים בעברית. הגילוי הצית את עניינו בנושאים מוסיקליים יהודיים, ושול החל לשלב אותן בהלחנותיו. בעקבות התעקשותו של הבה, המשימה של תעתוק כתבי היד הוטלה על שול ע''י הרשויות במשרדים של הקהילה היהודית בפראג.
שול הועבר לגטו טרזינשטאט ב11 בנובמבר, 1941. חודש בלבד לאחר הגעתו, שול השלים את הראשון משני ריקודים חסידיים לויולה וצ'לו. הוא סיים קטע למקהלת נערים בשלושה חלקים, כי תבוא אל הארץ ,בינואר 1942, וכן עיבוד למנגינה מאת גרונדפלד לרביעיית מיתרים, בצל כנפיך, פחות משבוע לאחר מכן.
 
קובץ יצירותיו של שול מטרזינשטאט משקפות את העניין ההולך וגובר שלו במנגינות יהודיות ומזמורים יהודיים כמקור להלחנות. עם זאת, במהלך סגירתו בטרזינשטאט שול לא הלחין רק מוסיקה לנושאים יהודיים בלבד. לדוגמה, הוא הלחין את השיר 'גורל' (Schicksal) לאלט, חליל, ויולה וצ'לו, לטקסט מאת ה. שלאגר. יצירתו האחרונה והנרחבת ביותר הייתה דואו לויולה וכינור, שהולחנה בין מרץ ומאי של שנת 1942. חלק גדול מהפרטיטורה המקורית שרד לימינו, וכולל את שלושת הפרקים האחרונים וקטעים מהפרק הראשון. 
יצירותיו המקוריות של שול בוצעו בטרזינשטאט לפחות פעם אחת במסגרת סדרת הקונצרטים ''סטודיו למוסיקה חדשה'' של ויקטור אולמן. למרבה המזל, כמה מהלחנותיו של שול שרדו את המלחמה באוסף שויקטור אולמן נתן לד''ר אדלר לשמירה.
 
שול נרצח בטרזינשטאט ב20 ליוני, 1944, כתוצאה משחפת.
 
ביוגרפיה נוספת של שול ניתן למצוא באתר ''מוסיקה והשואה'' (אנגלית) - לחץ כאן
 

AddToAny