שירים

שחר אעיר מתנומות: שירת הבקשות בבית הכנסת הספרדי הר-ציון בירושלים

הרעיון להוציא לאור את אסופת התקליטורים "שירת הבקשות בבית הכנסת הר ציון" התגבש בעקבות מחקר מקיף על המוסיקה הליטורגית במסורת "ספרד-ירושלים", שד"ר אסיקה מרקס עוסקת בו במסגרת המרכז לחקר המוסיקה היהודית מאז שנת תשס"א. התקליטורים שהופקו עד כה בסדרה "אנתולוגיה של מסורות מוסיקה בישראל", התבססו על הקלטות ארכיון. לעומת זאת, באסופה הנוכחית אנו מביאים סדרת הקלטות מקיפה של אירוע חי, שד"ר מרקס עשתה בבית הכנסת "הר ציון" בירושלים בשלהי שנת תשס"ג, במיוחד לצורך הפקת אסופה זו.

סוג חומר: 
הקלטות
שנה: 
2007

שלמה קרליבך

רב, מלחין וזמר
שלמה קרליבך נולד בברלין, גרמניה. בשנת 1939 עבר לארה''ב ושם החל בקריירה המוסיקלית שלו. קרליבך נחשב בידי רבים לכותב השירים היהודי דתי הראשון במעלה. הוא הקליט מעל ל25 אלבומים, הלחין קרוב ל5,000 שירים, והופיע ברחבי העולם.
 
למאמר קצר על יצירותיו של שלמה קרליבך, לחץ כאן (אנגלית)
ביוגרפיה מלאה: Brandwein, M. Reb Shlomele: the life and world of Shlomo Carlebach. Jerusalem: M. H. Brandwein, 1997.
 
1925-1994

לב רוזנטל

מלחין שירים ומחזאי בגטו וילנה

לב רוזנטל היה אחד מהכותבים הפורים ביותר של תאטרון הרביו בגטו וילנה. רבים משיריו נכתבו למען והושרו על ידי אחותו, חייהלע. שיריו של רוזנטל הושרו ובוצעו גם מחוץ לתאטרון, בייחוד שיר הרביו שלו ''צוו: איינס, צוויי, דריי'' (אחת, שתיים, שלוש). השיר 'ישרוליק', אודות ילד יזם קשוח אך סנטימנטלי, הפך לפופולרי מאוד בגטו. כמו רבים משיריו של רוזנטל, הוא בוצע לראשונה ע''י חייהלע (1924-1979), שלאחר מכן הקליטה את השיר בפריס בסביבות 1948. לב רוזנטל הוטבע על ידי הגרמנים בים הבלטי על יד קניגסברג, בינואר 1945. 

 

לינקים:

1916-1944

יהודה שרת

מלחין וכנר ישראלי
נולד בחרסון, אוקראינה. היגר לארץ ישראל בשנת 1906. היה חבר בקיבוץ יגור, שם הלחין את תפילת סדר פסח של יגור (עליו זכה בפרס אנגל), יצירה המשלבת מסורת יהודית עם אלמנטים מוסיקליים מודרניים. ידוע גם כמלחין שירים של מספר משוררים עבריים.
 
לאתר המוקדש למורשת שרת, לחץ כאן
להקלטות של שירי שרת באתר זמרשת, לחץ כאן
1901-1979

אהרן מרקו רותמולר

זמר, מלחין ומחבר
 
נולד בטרניאני (כיום אוקראינה). למד בווינה וזאגרב (1928-1932), היה זמר אופרה והופיע ברחבי אירופה. היגר לארה''ב בשנת 1955, שם לימד קול באוניברסיטת אינדיאנה. רותמולר הלחין מוסיקה קאמרית ומקהלתית, ושירים ספרדיים ואשכנזיים. על פי אליוט קאהן, רותמולר התייחס ל20 מהלחנותיו כמוסיקה יהודית. כסופר, פרסם את ''The Music of the Jews'' (המוסיקה של היהודים)
 
1908-1993

משה רודינוב

חזן
משה רודינוב נולד בליובך, אוקראינה. הוא התייתם בגיל שמונה, והושם במשמרת אצל גדליה ויינהאוז, חזן מקומי. כבר בגיל צעיר הופיע כחזן בבתי כנסת מקומיים. בשנת 1904 הובא לקייב, שם חי עם דודו והצטרף למקהלת בית כנסת ברודסקי. 
בסביבות 1913, רודינוב עזב לאודסה כדי ללמוד. הוא סיים את לימודיו בקונסרבטוריון אודסה בשנת 1918, לאחר שנאלץ לעשות הפסקה בלימודיו בעקבות גיוסו לצבא בשנת 1915 ולחימה במלחמת העולם הראשונה. 
בזמן לימודיו בקונסרבטוריון, פגש את אשתו לעתיד ושותפתו לשירה, רות לויאש. 
 
1891-1953

AddToAny