פיוטים

רבי מאיר אלעזר עטייה

פייטן מרוקאי-ישראלי, חוקר ומורה

המרכז לחקר המוסיקה היהודית באוניברסיטה העברית בירושלים אבל וכואב על לכתו של רבי מאיר אלעזר עטיה ז''ל בשבת זכור, 16 למרץ 2019, לאחר ארבע שנים של מחלה. תאריך פטירתו לא יכול היה להיות סמלי יותר מאשר  בשבת זכור, המציינת את סיום עונת הבקשות על פי המסורת המרוקאית, שרבי עטיה ז''ל היה מחשובי מייצגיה בדור האחרון.

1948-2019

ארבע אותיות - שירת קודש ממערב הסהרה

התקליטור שלפנינו מוקדש לפיוטים של יהודי אזור תפילאלת, ובמיוחד למורשת הצדיק הנערץ רבי יעקב אבוחצירא ובני השושלת הרבנית שייסד. השירים מאוגדים בקובץ 'יגל יעקב' (ראו להלן). אל שירי האוסף הוספנו מעט פיוטים מאת מחברים אחרים ממסורת יהודי מרוקו וכן שיר ישראלי אחד.
 
סוג חומר: 
הקלטות
שנה: 
2017

שחר אעיר מתנומות: שירת הבקשות בבית הכנסת הספרדי הר-ציון בירושלים

הרעיון להוציא לאור את אסופת התקליטורים "שירת הבקשות בבית הכנסת הר ציון" התגבש בעקבות מחקר מקיף על המוסיקה הליטורגית במסורת "ספרד-ירושלים", שד"ר אסיקה מרקס עוסקת בו במסגרת המרכז לחקר המוסיקה היהודית מאז שנת תשס"א. התקליטורים שהופקו עד כה בסדרה "אנתולוגיה של מסורות מוסיקה בישראל", התבססו על הקלטות ארכיון. לעומת זאת, באסופה הנוכחית אנו מביאים סדרת הקלטות מקיפה של אירוע חי, שד"ר מרקס עשתה בבית הכנסת "הר ציון" בירושלים בשלהי שנת תשס"ג, במיוחד לצורך הפקת אסופה זו.

סוג חומר: 
הקלטות
שנה: 
2007

ניצן חן רזאל

כנר ויוצר ישראלי

ניצן-חן רזאל גדל בירושלים במשפחה מוסיקלית. סבו היה צ'לן. למד בתיכון שליד האקדמיה למוזיקה ולמחול בירושלים ובתיכון ליד האוניברסיטה העברית בירושלים. שירת בצה"ל כמוזיקאי מצטיין בתזמורת חיל החינוך. בוגר האקדמיה למוסיקה ע"ש רובין בירושלים, בכינור ובהלחנה. רזאל נמשך למוסיקה העממית והופיע במשך שנים רבות כמלווה לאומנים בכירים במוסיקה הישראלית כאהוד בנאי, שולי רנד, להקת הברירה הטבעית ועוד.

1975-

דוד מנחם

רב קהילה, חזן ופייטן, נגן נאי ועוד, מלחין ומחבר פיוטים

הרב דוד מנחם נולד ב- 1980 למשפחה שעלתה מעיראק בשנות ה-50. סבו מצד אימו, חכם ג'ורג'י יאיר, היה מחנך ופייטן מגדולי חזני בבל. כילד, גדל בירושלים וספג את נוסח החזנות הספרדי- ירושלמי בבית הכנסת עדס שבשכונת נחלאות. הוא למד בילדותו בתלמוד תורה ובהמשך עבר לישיבת מרכז הרב, שם הוסמך לרבנות. מאז סמיכתו, הוא משמש כרב קהילה.

1980-

AddToAny