פיוט

ארבע אותיות - שירת קודש ממערב הסהרה

התקליטור שלפנינו מוקדש לפיוטים של יהודי אזור תפילאלת, ובמיוחד למורשת הצדיק הנערץ רבי יעקב אבוחצירא ובני השושלת הרבנית שייסד. השירים מאוגדים בקובץ 'יגל יעקב' (ראו להלן). אל שירי האוסף הוספנו מעט פיוטים מאת מחברים אחרים ממסורת יהודי מרוקו וכן שיר ישראלי אחד.
 
סוג חומר: 
הקלטות
שנה: 
2017

עוד ופיוט 2005: מסורות הפיוט של יהודי אלג'יריה

מופע עוד ופיוט: שירת קודש עברית מארצות האסלאם במסגרת פסטיבל העוד הבינלאומי, ירושלים.
המופע התקיים בבית הקונפדרציה, יום ג', יג' בחשוון תשס"ו, 15 בנובמבר 2005.
בשיתוף עם אתר האינטרנט "הזמנה לפיוט".

בהשתתפות האמנים:

סוג חומר: 
הקלטות
שנה: 
2005

שחר אעיר מתנומות: שירת הבקשות בבית הכנסת הספרדי הר-ציון בירושלים

הרעיון להוציא לאור את אסופת התקליטורים "שירת הבקשות בבית הכנסת הר ציון" התגבש בעקבות מחקר מקיף על המוסיקה הליטורגית במסורת "ספרד-ירושלים", שד"ר אסיקה מרקס עוסקת בו במסגרת המרכז לחקר המוסיקה היהודית מאז שנת תשס"א. התקליטורים שהופקו עד כה בסדרה "אנתולוגיה של מסורות מוסיקה בישראל", התבססו על הקלטות ארכיון. לעומת זאת, באסופה הנוכחית אנו מביאים סדרת הקלטות מקיפה של אירוע חי, שד"ר מרקס עשתה בבית הכנסת "הר ציון" בירושלים בשלהי שנת תשס"ג, במיוחד לצורך הפקת אסופה זו.

סוג חומר: 
הקלטות
שנה: 
2007

אפרים יעקב

היסטוריון, אתנוגרף וחוקר יהדות תימן

ד"ר אפרים יעקב נולד ב-1953 וגדל בנהריה למשפחה יוצאת חוגריה שבתימן. את התארים האקדמיים שלו סיים בחוגים להיסטוריה ופילוסופיה באוניברסיטה העברית, שם שימש כעוזר מחקר לפרופ' ישעיהו ליבוביץ'. הוא כתב את עבודות המ.א. והדוקטורט על הקבלה אצל יהודי תימן בהנחיית פרופ' משה אידל. בנוסף ללימודים האקדמיים, הוא למד הלכה אצל שניים מגדולי הרבנים של יהודי תימן בארץ, מרי יוסף קאפח ומרי חיים יחיא סינואני.

1953- 2015

AddToAny