משפחת חזנים

שלמה וינטראוב (קשטן)

חזן ומלחין
שלמה וינטראוב, ידוע גם בתוך שלמה ''קשטן'' (רוסית: ערמון) בשל שיערו האדום, נולד בקונסטנטינובה (כיום אוקראינה).
בילדותו למד מוסיקה מאביו, שמשון וינטראוב, שהיה חזן. בגיל תשע, נלקח ע''י קלמן החזן ממוהילב לשיר כאחד מזמריו במסע הופעות. כשקולו של וינטראוב התבגר, הוא הקים חבורת זמרים משלו, כשל קלמן. הוא שימש כחזן בזמושץ', טיקטין, לובוב ובריסק, אך משרתו החשובה ביותר הייתה בדובנו, שם שימש רק בחגים למשך שנים רבות. במהלך השנה נהג לטייל ולהופיע עם חבורתו במגוון מקומות לאורך ליטא, פולין, הונגריה ופרוסיה.
 
1781-1829

אליהו זאלודקובסקי

חזן וכותב
אליהו זאלודקובסקי נולד במיצ'ט, פולין. הוא היה בנו של חזן ידוע בקאליש, נח זאלודקובסקי (1859-1931), שכונה ''רב נח לידר'' (Reb Noah Lieder) .
אליהו למד עם אביו ועם חזנים אחרים, בנוסף לקונסרבטוריונים במילאנו וברלין.
הוא החזיק בתפקידי חזן בוורשה, וילנה, וליברפול שבאנגליה. בשנת 1926 נסע לארה''ב, שם שימש כחזן בניו יורק ודטרויט. 
 
כתב אוספי ביוגרפיות של חזנים מפורסמים - Di Kultur-Treger fun der Yidisher Liturgie , ופרסם את הלחנותיו הליטורגיות של אביו ושלו בשם ''תפילת נח ועבודת אליהו'' .
 
 
1888-1943

הירש ויינטראוב

חזן ומלחין
 
הירש וינטראוב נולד בדובנו, פולין. הוא היה בנו של החזן והמלחין שלמה וינטראוב, והחל את אימוניו המוסיקליים בגיל מוקדם, שר כנער מקהלה במקהלה של אביו בדובנו. בנוסף, קיבל חינוך פורמלי במוסיקה וכינור. מאוחר יותר עזב את פולין כדי ללמוד הרמוניה בוינה (שם הושפע רבות מסגנונו של סלומון זלצר) וברלין, וכן קונטרפונקט בקניגסברג. 
1811 - 1881

משפחת בייקון

משפחה של חזנים מפורסמים

להלן חמישה ערכים ביוגרפיים של כמה מחבריה החשובים:

הירש לייב בייקון (1875-1928) חזן ומלחין

נולד בקולבסוב, פולין. הקים מקהלה שביצעה ניגונים חסידיים ופרקי תהלים בנובי סונץ', ולאחר מכן כיהן כחזן בכשאנוב. כמו כן הלחין יצירות רבות לבית הכנסת, לשבתות חגים ועוד.

יידל בייקון (1886-1954) חזן

נולד בקולבסוב וכיהן כחזן בלנצוט, גליציה (היום פולין), ולאחר מכן בניו יורק. הלחין קטעים מהתפילה, שחלקם הוצאו לאור.

חיים בייקון 1878-1944 חזן

AddToAny