ליטורגיה

משה מיכאל מילנר

מלחין

משה מיכאל מילנר נולד ברוקיטנה, אוקראינה. הוא שר עם חזנים מפורסמים בקייב, ומאוחר יותר למד מוסיקה בקייב וסנט פטרבורג, שם השתתף בייסוד החברה למוסיקה יהודית עממית (1908). הוא הלחין יצירות רבות המבוססות על נושאים יהודיים וכן יצירות ליטורגיות יהודיות. חוץ ממוסיקה יהודית, כתב מילנר יצירות תזמורתיות ומקהלתיות, אופרות, יצירות לפסנתר, שירים, ומוסיקת רקע לתאטרון.

מקורות:

1883-1953

שמואל נאומבורג

מלחין, זמר בית כנסת, מוסיקולוג, רפורמר יהודי צרפתי של מוסיקה לבית הכנסת ומנהל מקהלה.
שמואל נאומבורג נולד בדננלואי (Dennelohe), בוואריה, וטופח כבר מגיל צעיר להמשיך את שרשרת החזנים המקצועיים הארוכה של משפחתו. הוא קיבל את חינוכו המוסיקלי הפורמלי במינכן, שם גויס לשיר במקהלת בית הכנסת של מאייר קון.
מינוייו המוקדמים של נאומבורג כללו משרת חזנות בבזאנסון ומשרה כמנהל המקהלה בבית הכנסת בשטרסבורג. בשנת 1845 הוזמן נאומבורג לשמש כחזן בבית הכנסת רו נוטר-דאם דה נצרת בצרפת, ולאחר מכן נשכר כפרופסור למוסיקה ליטורגית בבית המדרש הרבני של צרפת.
 
1817-1880

מקס וולברג

חוקר, חזן ומלחין של מוסיקה ליטורגית, יליד הונגריה
מקס וולברג נולד בהומנה (כיום סלובקיה). הוא היגר לארה''ב בשנת 1923, שם שר במקהלת מטרופוליטן אופרה והחזיק במספר משרות כחזן. משנת 1952 ועד למותו, שימש כפרופסור לליטורגיה בבית הספר לחזנות של הסמינר התאולוגי היהודי בניו יורק, כיום ה.ל. מילר בית הספר לחזנות. כמלחין, כתב לרוב מנגינות מודרניות לטקסטים ליטורגיים. 
 
וולברג קיבץ אוסף מרשים של יותר מ2,000 כתבי יד, ספרים ותווים, אותם תרם לJTS ב1977. רשימה מפורטת של האוסף נכתבה ע''י אליוט קאהן והודפסה ב1999 . תלמידו הקרוב ביותר של וולברג, המלחין צ'רלס דווידסון, אף כתב את הדיסטרציה - עבודת הדוקטורט -  שלו על וולברג.
1907-1996

משה רודינוב

חזן
משה רודינוב נולד בליובך, אוקראינה. הוא התייתם בגיל שמונה, והושם במשמרת אצל גדליה ויינהאוז, חזן מקומי. כבר בגיל צעיר הופיע כחזן בבתי כנסת מקומיים. בשנת 1904 הובא לקייב, שם חי עם דודו והצטרף למקהלת בית כנסת ברודסקי. 
בסביבות 1913, רודינוב עזב לאודסה כדי ללמוד. הוא סיים את לימודיו בקונסרבטוריון אודסה בשנת 1918, לאחר שנאלץ לעשות הפסקה בלימודיו בעקבות גיוסו לצבא בשנת 1915 ולחימה במלחמת העולם הראשונה. 
בזמן לימודיו בקונסרבטוריון, פגש את אשתו לעתיד ושותפתו לשירה, רות לויאש. 
 
1891-1953

AddToAny