העולם

אברהם בר בירנבאום

חזן ומלחין פולני

אברהם בר בירנבאום נולד למשפחה חסידית בפולוצק, פולין. הוא נחשף למוסיקה כבר מגיל צעיר, כאשר ליווה את אביו במסעותיו לחצרות הרבנים של קוצק וגור, שם שמע מוסיקה חסידית. אף על פי שנחשב לעילוי בתלמוד, פנה אברהם לקריירה מוסיקלית כבר בגיל צעיר; הוא החל לשיר במקהלת בית הכנסת של החזן המקומי, לייזרקה, למד כינור עם כליזמר מקומי וניגן בהתוועדויות חסידים. אביו לא היה שבע רצון מבחירתו בעולם המוסיקה, אך לבסוף הרשה זאת בתנאי שימשיך בלימודי התורה.

1864-1922

גרשון סירוטה

חזן
גרשון סירוטה נולד בשנת 1874 בפודוליה, שם שימש אביו כחזן המקום. בילדותו, סייע לאביו לעיתים קרובות בהובלת התפילה בבית הכנסת המקומי. בגיל 13, נסע לבקר את סבו וסבתו באודסה ונשכר להוביל תפילה בבית המדרש המקומי, שם היה סבו חבר. חבר הנאמנים, ושאר מוסיקאים מקצועיים שנכחו במקום, נדהמו מכשרונו של הנער הצעיר. 
1874-1943

ארנו נדל

משורר ומוזיקולוג
ארנו נדל נולד בוילנא, ליטא, והחל את חינוכו במוסיקה יהודית בקניגסברג אצל החזן אדוארד בירנבאום; תחילה כמשתתף במקהלת הבנים שלו, ולאחר מכן כתלמיד פרטי לחזנות. 
בשנת 1895 נרשם נדל במכון היהודי להכשרת מורים בברלין, ולאחר שסיים את לימודיו השתקע שם כמחנך ומנהל המקהלה בבית הכנסת קוטבוסר אופר.
1878-1943

AddToAny