גטו

לב רוזנטל

מלחין שירים ומחזאי בגטו וילנה

לב רוזנטל היה אחד מהכותבים הפורים ביותר של תאטרון הרביו בגטו וילנה. רבים משיריו נכתבו למען והושרו על ידי אחותו, חייהלע. שיריו של רוזנטל הושרו ובוצעו גם מחוץ לתאטרון, בייחוד שיר הרביו שלו ''צוו: איינס, צוויי, דריי'' (אחת, שתיים, שלוש). השיר 'ישרוליק', אודות ילד יזם קשוח אך סנטימנטלי, הפך לפופולרי מאוד בגטו. כמו רבים משיריו של רוזנטל, הוא בוצע לראשונה ע''י חייהלע (1924-1979), שלאחר מכן הקליטה את השיר בפריס בסביבות 1948. לב רוזנטל הוטבע על ידי הגרמנים בים הבלטי על יד קניגסברג, בינואר 1945. 

 

לינקים:

1916-1944

קרל ריינר

מלחין ופסנתרן; פעיל בחיים המוסיקליים בטרזינשטאט (טרזין)
קרל ריינר, מלחין ופסנתרן, נולד ב27 ליוני 1910 בז'אטץ (בוהמיה המערבית). ריינר למד משפטים ומוסיקולוגיה באוניברסיטת צ'רלס בפראג, והלחנה במאסטר סקול, תחת יוזף סוק ואלואיס הבה. מלבד עניינו בהלחנה, ריינר היה פסנתרן מוכשר, מסור להפצת מוסיקה עכשווית לאורך אירופה. ריינר הופיע בקונצרטים לעיתים קרובות והיה מבוקש כמלווה, עד שהכוחות הנאצים הכובשים בטריטוריה הצ'כית פרסמו איסור על הופעות ציבוריות של מוסיקאים יהודים.
1910-1979

זיגמונד שול

מלחיו יהודי גרמני, פעיל בחיים מוזיקליים בטרזינשטאט
זיגמונד שול נולד ב11 בינואר 1916 בקאסל, גרמניה. שול למד קומפוזיציה עם פאול הינדמית', עד שנמלט לפראג לחפש מקלט מפני הרדיפה הגרמנית. בין השנים 1937-1938, למד אצל המלחין הצ'כי המפורסם אלואיס הבה, שהפך למנטור וחבר קרוב. שול אף פיתח חברות קרובה עם רבי ליבן מבית הכנסת הישן-חדש בפראג. 
בשהותו בפראג, שול גילה בבית הכנסת של לייבן כתבי יד מימי הביניים של מזמורים בעברית. הגילוי הצית את עניינו בנושאים מוסיקליים יהודיים, ושול החל לשלב אותן בהלחנותיו. בעקבות התעקשותו של הבה, המשימה של תעתוק כתבי היד הוטלה על שול ע''י הרשויות במשרדים של הקהילה היהודית בפראג.
1916-1944

אגון לדצ'

כנר צ'כי, פעיל בחיים המוזיקליים בטרזיינשטט
אגון לדצ', כנר, נולד ב16 למרץ 1889 בקוסטלץ' נאד אורליצי (בוהמיה המזרחית)
למד כינור בקונסרבטוריון בפראג אצל המורה אוטקר סבצ'יק (Otakar Ševečik). בשנת 1908, שנתיים לאחר שסיים את לימודיו בקונסרבטוריון, הצטרף לפילהרמונית הצ'כית. לאחר השלמת שירותו הצבאי, הופיע לדצ' עם מספר תזמורות סלובקיות עד שהצטרף מחדש לפילהרמונית הצ'כית כנגן ראשי רשמי ב1926. הוא החזיק במשרה זו עד להשתלטות גרמניה על צ'כוסלובקיה בשנת 1939. 
 
1889-1944

AddToAny