מסורות מוסיקליות של יהדות ספרד

השיר היהודי-ספרדי

המרכז לחקר המוסיקה היהודית הקים את האוסף האתנוגרפי הגדול ביותר של שירי יהדות ספרד (לדינו). שושנה וייך-שחק, חוקרת בכירה במרכז, עוסקת מאז 1975 בתיעוד הרפרטואר באמצעות הקלטות שמע ווידאו של זמרים מיוון, בולגריה, תורכיה, מרוקו וישראל. ההקלטות נערכו בישראל ובחו"ל (בספרד, בסלוניקי, באיסטנבול ובמקדוניה). אוסף וייך-שחק בארכיון הצליל הלאומי התרחב עוד בעזרת אוספים פרטיים וציבוריים נוספים, ובמיוחד בסיוע קרן הלדינו החשובה של קול ישראל (Proyecto Folklor). מחקרים ופרסומים שונים של וייך-שחק ושל חוקרים אחרים שיצאו לאור במרכז התבססו על אוסף מקיף זה. כעת נמצא בהכנה אוסף חדש של הקלטות שירי לדינו למחזור החיים ממסורות יהודי ספרד של מזרח הים התיכון שנערכו על ידי שושנה וייך-שחק.

התיעוד ההיסטורי של שירי יהדות ספרד השלים את המחקר האתנוגראפי של המוסיקה היהודית, והצטרף אל אוסף המוסיקה היהודית - פרויקט הדגל של המרכז. תוצאות ההיבט הזה של מחקר שירי הלדינו פורסמו ב-2009 על ידי המועצה הגבוהה למחקרים מדעיים (Consejo Superior de Investigaciones Cientificas) במדריד.

 

ליטורגיה ספרדית מהמזרח ומצפון אפריקה

תיעוד מקיף של מסורות פארה-ליטורגיות וליטורגיות שונות של יהודי ספרד מארצות האימפריה העותומאנית לשעבר ומארצות המגרב (מערב צפון אפריקה), שעמד וממשיך לעמוד בלב עבודת המחקר של המרכז מאז היווסדו. תחילתו של האוסף הנרחב בעבודתם החלוצית של אברהם צבי אידלסון ורוברט לחמן, השוכנת כיום בארכיון הצליל הלאומי, והמשכו בעבודה שבוצעה מאז שנות ה-50 של המאה ה-20 ועד היום על ידי מלומדים כגון ליאו לוי, יוהנה ספקטור ואמנון שילוח. באוסף נכללים גם האוספים הוותיקים של המכון למוסיקה יהודית, או בשמו המאוחר יותר "רננות", והוא ממשיך ומתרחב כל העת. האוסף משמש בסיס לפרסומים רבים בנושאים מגוונים הקשורים לאותן מסורות ליטורגיות. כיום ממשיכה את עבודת המרכז בשטח זה החוקרת הבכירה אסיקה מרקס. הפרסום החשוב ביותר שיצא לאור בנושא הוא "שחר אעיר מתנומות" - אוסף של שישה תקליטורים.

 

ליטורגיה ספרדית-פורטוגזית

אוסף הליטורגיה הספרדית-פורטוגזית או הליטורגיה הספרדית של המערב (אמסטרדם, לונדון, פריס, דרום-מערב צרפת, המבורג, האיים הקריביים וניו יורק) שהקים המרכז הוא מהאוספים המקיפים ביותר בעולם. הוא כולל הקלטות היסטוריות מאוסף יעקב מיכאל, הקלטות מתחנות רדיו אירופאיות ומארכיוני שמע, וכן את אוספי התווים של ליאו לוי ושל דוד ריקרדו. את המחקר שנערך במרכז בשטח זה המשיך אדווין סרוסי ואחריו אסיקה מרקס. מרקס וסרוסי מכינים עתה הוצאה מוערת של המסורות הליטורגיות של ספרד ופורטוגל.

AddToAny