מסורות מוסיקה של יהודי איטליה

מסורות מוסיקה של יהודי איטליה

רכישה דרכנו

60.00
סוג חומר: 
הקלטות
מוציא לאור: 
מרכז לחקר המוסיקה היהודית, האוניברסיטה העברית בירושלים והאקדמיה הלאומית של סנטה צ'צ'יליה ברומא
מקום פרסום: 
ירושלים, רומא
מקום הקלטה: 
רומא
שנה: 
2001
מהדורה: 
1
סדרה: 
אנתולוגיה של מסורות מוסיקה בישראל
כרך: 
14
עמודים: 
תקליטור וחוברת
מספר הקלטה: 
AMTI CD 0102
סוג הקלטה: 
הקלטה מחקרית
מדיה: 
תקליטור
שפות: 
אנגלית
עברית
ארץ / אזור: 
איטליה
מסורת: 
איטלקית
תיאור: 

מבחר קטעי מוסיקה ליטורגית של קהילות יהודיות שונות באיטליה, שהוקלטו על ידי האתנומוסיקולוג היהודית האיטלקי ליאו לוי (1912-1982) מפי נושאי המסורות עצמם. תוכן: תפילות, קריאות ופיוטים לשבת, לימים נוראים, לשלוש רגלים, לחנוכה ולפורים; שירים ופיוטים ללידה, מילה וחתונה. תקליטור אחד, מלווה בחוברת הסברים וטקסטים בעברית ובאנגלית.

קבצים מצורפים: 

Cover image

דוגמאות קול: 
לכה דודי

פיוט של ר' שלמה אלקבץ (1505- 1584 לערך) לקבלת שבת. נוסח טוריני זה עדיין מושר היום; הקהל חוזר על החלק השני של כל מחרוזת כפזמון חוזר.

ברכה לחנוכה- מעוז צור

הקטע נפתח בברכה הנאמרת בעת הדלקת נרות חנוכה ואחריה הפיוט המציין את חידוש הפולחן בבית המקדש בירושלים בידי המכבים. מנגינת 'מעוז צור' זו שימשה את האשכנזים של ורונה והיא וריאנט על לחן שרשם בנדטו מרצ'לו במאה הי"ח. לוי אסף וריאנטים אחרים ללחן בפררה בגוריציה בקזלה מונפרטו ובטורין; אלו מעידים על אריכות ימיו בקהילות האשכנזים באיטליה ועל הפופולריות שלו בקהילות איטלקיות בפיאדמונט.

בצאת ישראל

מנגינה מתוך ההלל (תהילים קיד). המנגינה היא דוגמה מאירת עיניים לרפרטואר הכל-איטלקי. היא מושרת בפסח במנהג האיטלקי של פררה (כך בהקלטה זו) וברומא ומופיעה גם ברפרטואר הספרדי של ליוורנו ושל ונציה כ'סמן מלודי' של החג הזה.